En kollektiv opphenting
Publisert:

(Stjernen - Storhamar 3-4 e.e.o) Stjernen jobbet og kriget mot et solid Storhamar-lag, og valgte å skinne som sterkest da det så mørkest ut. Tap i overtiden til tross, å snu 0-3 til 3-3 i løpet av fem magiske minutter i den tredje perioden er intet annet enn kruttsterkt.
Viste ingen respekt
Stjernen viste ingen respekt mot serielederen i den første perioden. Til tross for at man nok må innrømme at det nok var Storhamar som hadde initiativet, så var de røde virkelig påskrudd og tok virkelig for seg i duellene. Man var ikke redd for å spille fysisk, og gjorde det enkelt i egen sone ved å først klarere pucken og så jage etter. Det resulterte også i at hjemmelaget skapte en del farligheter foran gjestenes målvakt Henrik Fayen-Vestavik, men klarte ikke overliste sisteskansen.I den andre enden så var også Storhamar ofte farlig frem på, men Stjernen jobbet hardt i egen sone og bakerst sto målvakt Jere Huhtamaa solid og skapte trygghet. Men selv ikke finsk sisu er uovervinnelig - like etter at William Magnusson hadde sonet ferdig sin utvisning for krysstakling, så sørget Colin Campbell for å sende gjestene fra Hamar i ledelsen.Men at Niclas Jessesen blokkerte en puck med hånda, og en ispose senere var backen tilbake i aksjon, var ganske beskrivende på hvordan Stjernen fremsto. Kollektivt, oppofrende og hardtarbeidende.Flere mål ble det dog ikke, og Storhamar tok med seg ledelsen inn til den første pausen. Skuddstatistikken gikk også i favør gjestene med 11 mot 3.

Storhamar trykket på gassen
Gjestenes trener Petter Thoresen sa nok noen velvalgte ord i pausen, for hamarsingene trykket unektelig på gasspedalen i midtperioden. Stjernen ble trykket tilbake i egen sone, og hadde stort sett sin fulle hyre med å forsvare seg. Etter seks minutters spill sendte Martin Rønnild gjestene foran med to mål.Da tok assistenttrener Filip Gunnarsson en timeout for å samle troppene, og fikk nesten umiddelbart svar på tiltale da William Magnusson kom alene med Storhamars målvakt, men uten hell.Stjernen fikk også prøve seg i overtallsspill da Andreas Martinsen måtte ut og sone for en roughing, men til tross for at de røde både beveget på laget og pucken i et bra tempo, så klarte man heller ikke denne gangen å utnytte å være en mann mer på isen.Med fem minutter igjen av perioden rakk William Magnusson akkurat å sone ferdig sin utvisning, før Andreas Martinsen økte til 0-3 for Storhamar.Storhamar spilte på ledelsen de siste minuttene av perioden, og gikk dermed til pause med ledelse 0-3. Skuddstatistikken i den andre perioden igjen i favør gjestene med 13 mot 8.

Opphentingen
Storhamar ønsket tydelig å spille på ledelsen i den tredje perioden, noe Stjernen utnyttet til det fulle ved å krige seg inn i kampen igjen. Vikarierende hovedtrener Renè Hansen og assistent Filip Gunnarsson manet sine elever til kamp, og jaggu skulle de få svar på tiltale.Mens gjestenes Amil Krupic og Jacob Berglund begge sonet utvisninger for slashing, så løsnet endelig overtallsspillet for Stjernen. Med to mann mer på isen, så var det Sebastian Kaijser som reduserte til 1-3 etter forarbeid fra Sole Marius Ryen og Christian Blomqvist.Det ga hjemmelaget utvilsomt ny energi, og bare fire minutter senere kunne Håkon Imset Stormli skape ny spenning i kampen da han reduserte ytterligere til 2-3 etter pasninger fra William Magnusson og Linus Rosdahl.Snaut et halvannet minutt senere var opphentingen et faktum da Stjernen utnyttet en grov feil av Storhamar i offensiv sone. Håkon Imset Stormli og Jonathan Hafsmoe fant Andreas Heier foran mål og veteranen nølte ikke med å skape balanse i målprotokollen.Stjernen holdt unna de resterende minuttene, tross massivt press fra Storhamar, og sørget for at kampen måtte avgjøres på sudden death. Skuddstatistikken i den tredje perioden gikk i favør Stjernen med 8 mot 7.

Kruttsterkt tross tap
Kampen lå lenge på vippen i overtidsperioden, og begge lag hadde noen muligheter til å avgjøre. Til slutt var det gjestenes Jacob Berglund som sikret seieren for Storhamar. Men Stjernen sto uansett for en kruttsterk og kollektiv opphenting fra 0-3 til 3-3, og rappet med seg ett poeng fra serielederen. Skuddstatistikken i overtiden endte i favør gjestene med 1 mot 0, totalt 19-32.
Vi gratulerer vår hovedtrener Lasse Fjeldstad med familieforøkelsen, og ser frem mot neste kamp som er borte mot Vålerenga på Jordal Amfi den 25.september med kampstart 18:30, før Nidaros er gjester i Stjernehallen den 27.september med kampstart 16:00.