SKJEBNESVANGRE MINUTTER

Publisert:

EHL

(Narvik – Stjernen 4-2) Stjernen hadde ledelsen på gaffelen i nær to av kampens tre perioder, men vertene snudde kampen på hodet i løpet av to skjebnesvangre minutter i den tredje perioden.

Utlignet i sluttminuttene
Det var unektelig Narvik som var kvikkest på skøytene i den første perioden, og Stjernen hadde ofte sin fulle hyre med å forsvare seg. Derfor var det ikke helt ufortjent at Linus Pettersson sendte vertene i ledelsen etter litt over fem minutters spill.

I forkant av scoringen hadde også Narvik hatt et overtallsspill da Ludwig Stenlund måtte sone i to minutter for en slashing. Et par minutter etter hjemmelagets scoring var det duket for et nytt overtallsspill for vertene. Sondre Grønli så ut til å være uheldig, mistet skjæret og kolliderte med Narviks målvakt Daniel Ingvaldsen, og fikk en to minutters utvisning for interference.

De røde slet tungt i store deler av den første perioden med å stadig forsvare seg, samtidig som man ikke klarte å finne veien rundt Narviks spill med høyt tempo og mye intensitet. En meget opplagt Preben Rabben Arntsen i Stjernens mål forhindret flere ganger at hjemmelaget kunne øke sin ledelse, med flere solide inngripener. Mot slutten av perioden skulle det likevel bli balanse i regnskapet. Narvik gikk på en dobbelutvisning da både Linus Pettersson og Emil Ruud samtidig måtte ut for hver sin holding. 13 sekunder senere utlignet Stian Nybraaten Hansen med et velplassert håndleddsskudd, servert av Brendan Ellis.

Det resterende overtallsspillet maktet ikke Stjernen å utnytte, så 1-1 sto seg også til pause etter en periode hvor hjemmelaget hadde initiativet, men gjestene fra Fredrikstad tok godt vare på muligheten når den til slutt kom. Skuddstatistikken i favør hjemmelaget med 10 mot 4.

Tok ledelsen
Stjernen pådro seg riktignok en utvisning innledningsvis i midtperioden da Jacob Stöffling måtte sette seg for en hekting før det var spilt fire minutter, men ellers så klarte de røde å matche hjemmelagets tempo og intensitet mye bedre slik at kampen jevnet seg mer ut enn hvordan det så ut i den første perioden.

Nå bølget spillet frem og tilbake, men en solid Preben Rabben Arntsen hadde likevel nok å henge fingrene i mellom stengene for Stjernen. Dog viste den unge målvakten en trygghet bakerst, som ga hans lagkamerater mer selvtillit til å satse fremover. Midtveis i perioden skulle det også gi resultater da Christian Blomqvist snappet til seg pucken i offensiv sone, og fant Calle Spaberg Olsen med en leken pasning på backhand fra bak Narviks mål. Spaberg Olsen nølte ikke et sekund, dro til på direkten og sendte Stjernen i ledelsen med 1-2. Nå var det Narvik som måtte opp og frem, og satset hardt offensivt. Men igjen var målvakt Rabben Arntsen tryggheten selv og gjorde jobben i egen sone lettere for Stjernens backer.

Brendan Ellis pådro seg en utvisning for en hekting med fem minutter igjen på klokka, men med en mann mindre på isen så var Stjernen med på notene og nektet nordlendingene uttelling. Calle Spaberg Olsen var nære på å komme alene med hjemmelagets målvakt Ingvaldsen, da han var millimetre fra å snappe pucken i midtsonen fra en litt uoppmerksom Narvik-spiller, men det ble ikke flere mål denne perioden og de røde kunne ta med seg ledelsen inn i den andre pausen. Skuddstatistikken i midtperioden igjen i favør hjemmelaget med 13 mot 5.

Narvik avgjorde
Det var Narvik som hadde mest puck i den tredje perioden og jagde en utligning, men Stjernen sto godt imot og gjorde det enkelt med å klarere pucken ut av egen sone. Det så lenge ut til at Stjernen skulle klare å ro i land årets første seier, men mistet det hele i løpet av periodens siste to minutter.

Kristian Røykås Marthinsen utlignet, før Linus Pettersson snudde kampen til Narviks fordel. Stjernens trener Niklas Andresen tok timeout og valgte å plukke ut en ellers solid Preben Rabben Arntsen for å spille seks mot fem.

Stjernen var nære en utligning, men i stedet kunne Esbjørn Fogstad Vold fastsette sluttresultatet til 4-2 for Narvik i tom kasse. De røde hadde seieren på gaffelen, men hjemmelaget fikk virkelig blod på tann i periodens siste to minutter. Skuddstatistikken i den tredje perioden gikk i favør hjemmelaget med 10 mot 6, totalt 33-14. Nå venter Vålerenga på Jordal Amfi førstkommende søndag, før man tar i mot Lillehammer i Stjernehallen den 3.oktober.

Narvik vs Stjernen 4-2

Stjernen Media